Filtry

Šrouby a šroubky

Taky máte doma v dílničce zavařovačku plnou šroubů, šroubků a šroubečků? A stylem pokus – omyl se vám většinou podaří, jste-li vytrvalí a především trpěliví a klidní, najít přesně tu velikost šroubku, kterou zrovna potřebujete? Že mají šrouby opravdu ohromné rozpětí velikostí, to ví každé malé dítě. Když k tomu přidáme i řádku typů, docela se nám zamotá hlava. Jednoduše není šroub jako šroub.

Každý šroubek má nejen svou velikost, ale i odlišný závit (závit UNC, závit UNF, metrický závit…). A ačkoli se prakticky běžně v domácnosti se šroubky setkáváme, když potřebujeme v nějakém přístroji, hračce anebo třeba v hodinkách vyměnit baterie, je to jenom zlomek jejich použití. Každý profesionál zná jejich daleko rozsáhlejší využití. Běžně totiž s tímto spojovacím materiálem pracuje, a to v podstatě denně. Tady už si ovšem nevystačíme s hláškou „potřebuju nějaký šroubek“. Profesionál definuje přesněji, z „nějakého“ šroubku jsou šrouby do betonu nebo do sádrokartonu.

Univerzální šrouby mají široké využití, většinou se užívají jako spojovací prostředky pro dřevěné stavební konstrukce. Mívají různé typy hlav, běžně se používají šrouby se zápustnou hlavou. Turbošrouby, kotevní šrouby neboli šrouby do betonu se používají pro rychlé ukotvení do betonu a cihel. Pokud pracujeme se sádrokartonem, pro přichycení sádrokartonových desek je vhodné použít šrouby do sádrokartonu. Používají se fosfátové šrouby a šrouby povrchově upravené bílým zinkem. Bez povrchové úpravy by šrouby mohly brzy zkorodovat.

Aniž bychom ovšem byli specialisté, je základní výbava šroubky a šrouby nutná. Při jakékoli drobné opravě v domácnosti se budou bezesporu hodit. Takže není o čem přemýšlet – pořiďte si do své domácí dílny spektrum šroubků, určitě neprohloupíte! 

TOPlist